A cukorfogyasztás hatása a gyermek egészségére
Amikor a gyerek cukrot fogyaszt, ez fizikai reakciót hoz létre a szervezetben. Az agy ugyanis dopamint szabadít fel, egy olyan vegyi anyagot, ami javítja a hangulatot, illetve a test inzulint termel a vércukorszint szabályozására. A túl sok cukor azonban inzulinrezisztenciát okozhat, ami pedig cukorbetegséghez vezethet.
A rendszeres cukorfogyasztás a hiperaktivitást is fokozza a gyerekeknél. A hiperaktivitással kapcsolatos cukorérzékenység azonban gyerekenként nagymértékben változik.
A magas cukortartalmú étrend növelheti számos betegség és egészségügyi probléma kockázatát a gyerekeknél, különösen életük későbbi éveiben. A magas cukortartalmú és a finomított szénhidrátokkal dúsított étrend az immunrendszer gyengülését is eredményezheti. Ha sok ilyen ételt és italt fogyaszt a gyermekünk, akkor csökken a szervezet azon képessége, hogy elhárítsa a betegségeket, illetve fogékonyabbá is tehet a betegségekre.
A cukros ételek nem tartalmaznak tápanyagot és súlygyarapodást is okoznak, ami felnőttként gyakran elhízáshoz vezet, ami pedig szív - és érrendszeri betegséget, cukorbetegséget, zsírmájat és ízületei betegségeket okozhat.
A cukorbevitel az inzulinszint emelkedéséhez vezethet és ez az oka a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának. A cukorbetegség károsítja a gyerek szemét, az ereit és a veséit is. A vércukorszint emelkedése a szem duzzanatához is vezethet, ami befolyásolja a látást, homályos látást okozva.
A túl sok cukor csökkentheti a bélben a jó baktériumokat, ami olyan emésztési problémákhoz vezethet, mint gyomorégés, emésztési zavarok, csökken a tápanyagok felszívódása. A rendszeres cukorfogyasztás hasmenést is okozhat.
Sokféle módon korlátozhatjuk a gyermek cukorfogyasztását. Adjunk a gyereknek vizet a cukros italok helyett. Válasszunk gyümölcsöt desszertként a sütemények, a csokoládé és a desszertek helyett. Az ízesített tej és tejitalok helyett kínáljunk a gyermekünknek sima tejet és natúr joghurtot.