A székrekedés megelőzése gyerekeknél
A székrekedésnek különféle jelei és tünetei is vannak. Például, ha a gyerek a szokásosnál kevesebbet megy a mosdóba, ha fájdalmat tapasztal székelés közben, ha erőlködik vécézés közben, ha gyakran puffad és fáj a hasa.
A székrekedés oka lehet egy olyan étrend, amely nem tartalmaz elegendő vizet és rostot, ami segít a belek mozgásában. Azok a gyerekek, akik sok feldolgozott ételt fogyasztanak, gyakran szenvednek székrekedéstől. A gyerekek, akkor is szenvedhetnek ettől a problémától, ha szoronganak valamitől, például új iskolába járnak, vagy otthon vannak problémák. Az érzelmi zavarok is befolyásolhatják a bél működését és székrekedést vagy hasmenést is okozhatnak.
A székrekedést megelőzhetjük és kezelhetjük is. Adjunk a nap folyamán elegendő folyadékot vagy vizet a gyermeknek. Egy iskoláskorú gyermeknek naponta 3-4 pohár vízre van szüksége.
A magas rosttartalmú ételek, például a gyümölcsök, a zöldségek és a teljes kiőrlésű gabonák szintén segítenek megelőzni a székrekedést. A rostot ugyanis nem lehet megemészteni, segít megtisztítani a beleket, a belek mozgatásával.
Mivel a gyümölcsök és a zöldségek is sok rostot tartalmaznak, így az alma egy remek gyerekbarát gyümölcs. A keresztesvirágú zöldségek, mint például a brokkoli és a karfiol, a rostok legfontosabb zöldségforrásai közé tartoznak. A teljes kiőrlésű gabonák pedig tápláló módjai annak, hogy a gyerek több rostot kapjon az étrendjén keresztül.
A fizikai aktivitás segíti a belek mozgásba lendülését, ezért is fontos, hogy ösztönözzük a gyermekünket a sok mozgásra. Az étkezés természetes stimuláns a belek számára, így a rendszeres étkezések segítenek a gyereknek a rutinszerű bélszokások kialakításában.
Mivel a dehidratáció is székrekedéshez vezethet, így a sima víz az egyik legjobb ital a székrekedés megelőzésére.